
28. august 2026, kl. 15:36
Virksomheder der ønsker at arbejde mere datadrevet med produktion og bæredygtighed har mulighed for at deltage i projektet Data for Sustainability. Nærmere bestemt får de mulighed for at afprøve metoder, samt adgang til viden og sparring fra de hidtidige deltagere, fremhæver Industrins Fond.
Ambitionen med Data for Sustainability-projektet er at gøre det lettere for danske produktionsvirksomheder at udnytte deres data.
Dermed kan de stå stærkere i mødet med både nye kundekrav og fremtidens konkurrence, fremhæver Industriens Fond.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Konkret kan de deltagende virksomheder få hjælp til opgaver som automatiseret indsamling af valide bæredygtighedsdata direkte fra produktionsgulvet, opfyldelse af kommende krav til ESG-rapportering, livscyklusvurderinger og Det Digitale Produktpas og reduktion af ressource- og energiforbrug gennem grøn innovation og procesoptimering.
Endvidere fremhæves etablering af et stærkt fundament for fremtidig forretningsudvikling og international konkurrenceevne.
Projektet er støttet af Industriens Fond med 9,6 millioner kroner og foregår frem til 2027. FORCE Technology står for projektets overordnede eksekvering og støtte til virksomhederne.
