Teknovation Logo



 

Korrosionsbestandigt lineært system

  • Brd. Klee viser blandt andet Hepcos SL2-løsning i rustfrit stål på AUTOMATIK 2026.

19. august 2026, kl. 09:16 

Ved det kommende træf for industriel automation i Brøndby, den 8. til 10. september vil man hos Brd. Klee A/S blandt andet kunne se nærmere på Hepcos aktuelt lancerede korrosionsbestandige lineære system SL2 i rustfrit stål.


Der er flere lanceringer i vente hos Brd. Klee i forbindelse med AUTOMATIK 2026 i Brøndby.

En af dem vil være Hepco SL2 i rustfast stål, der er et korrosionsbestandigt lineært system i rustfast stål til anvendelse i fødevare- og medicoindustrierne såvel som i øvrige korrosive miljøer.

Systemets fordele er ifølge Brd. Klee effektivitet i barske miljøer, korrosionsbestandighed, egnet til anvendelse selv ved høje hastigheder med præcis og jævn kørsel samt med et lavt støjniveau. Hertil er SL2 med et bredt udvalg af komponenter og kræver mindre service, påpeges det.

SL2 tilbyder alle de iboende fordele ved GV3-systemet – men med hærdede rustfaste stållejer og skinner. GV3-systemet gør brug af V-guide-teknologi, hvilket sikrer øget levetid, mindre vedligehold og øget produktivitet, hvorved man kan spare tid og penge, anfører Brd. Klee.

Belastning er op til 8 kiloNewton, hastighed op til 5 meter/sekundet, hvilket man kan forvisse sig om på Klee-standen 8. til 10. september, understreges det videre. 


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 

 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.


Persondata- og cookiepolitik