
9. september 2026, kl. 07:14
CERATIZIT Danmark påpeger, at man med moderselskabets WPC-Change får maksimal processtabilitet og hurtige værktøjsskift direkte i maskinen.
Blandt produkterne som CERATIZIT viser frem i forbindelse med AMB 2026 i Stuttgart, den 15. til 19. september, er WPC-Change-systemet, som grundlæggende består af en slidstærk stålkrop og et udskifteligt borehoved i hårdmetal med PVD-belægning.
Det giver mulighed for alsidigt at dække borediametre fra 14 til 30 millimeter og boredybder på 3 og 5 gange dybde.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Det er et mere omkostningseffektivt boresystem, idet man anvender udskiftelige hoveder, med mulighed for hurtige skift af borehovedet direkte i maskinen, og dermed en slidstærk holder med lang levetid.
Intern kølemiddeltilførsel sker direkte til skæret, og der opnås højere processikkerhed og positioneringsnøjagtighed, også ved anvendelse på tværs af en bred vifte af maskiner, fremhæver CERATIZIT.
WPC-Change Uni-borehoveder er primært udviklet til bearbejdning af stål og støbejern.
