
25. juni 2026, kl. 16:12
Helsingør-baserede Dana-Seals A/S kan aktuelt melde ud om idriftsættelsen af den seneste CNC-drejebænk, en Okuma LU3000EX, som er leveret af Okumas danske forhandler, Flextek A/S.
Ved Dana-Seals har fortsat øget efterspørgsel på virksomhedens kernekompetencer ført til yderligere en maskininvestering, denne gang i en Okuma LU3000EX CNC-drejebænk, leveret og installeret af Flextek.
Det er samtidig mere end en ekstra maskine. Det er en investering i de relationer, der driver virksomhedens succes hver dag, og herunder ikke mindst de langsigtede partnerskaber, som er bygget op på tillid, samarbejde og en fælles forpligtelse til løbende forbedringer.
Ved at styrke produktionskapaciteten skabes mere værdi for kunderne, hvilket yderligere understøtter et tættere samarbejde, og samtidig giver virksomhedens medarbejdere adgang til spændende teknologi.
Okuma-drejebænken øger både firmaets produktionskapacitet og samtidig også den fleksibilitet som Dana-Seals kan tilbyde betydeligt, hvormed man er i stand til at reducere leveringstider, samtidig med at man opretholder de kvalitetsstandarder og den præcision, som ventes, fremhæver virksomheden.
