Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Nyheder
  • Cookies politik
  • English
 

Genbrugspulver skal bane vej for grønnere metalindustri

  • Titaniumspån er et restprodukt fra metalindustrien, der nu kan genanvendes til produktion af titaniumspulver til 3D-metalprint. (Arkivfoto)

23. februar 2024, kl. 08:12 

VARETIT-projektets foreløbige resultater viser, at genanvendt titaniumskrot kan erstatte jomfruelige råvarer og mindske CO2-udledningen betydeligt, fremhæver sektionsleder Anders Bæk Hjermitslev, Teknologisk Institut.


Det Eureka-støttede projekt VARETIT præsenterer efter næsten tre år nu lovende resultater.

"Projektet har demonstreret, at vi kan omdanne affald til et værdifuldt råmateriale. Dette åbner nye døre for cirkulære og energibesparende produktionsmetoder inden for metalindustrien," siger sektionsleder Anders Bæk Hjermitslev, Teknologisk Institut.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Forskellen mellem miljøbelastningen i traditionel fremstilling og VARETIT’s fremgangsmåde er til at få øje på. VARETIT-metoden bruger nemlig kun 23 procent af energien og 16 procent af CO2-emssionerne, som kræves til en traditionel fremstilling.

"Vi ser en betydelig besparelse både i forhold til energi og klimaaftryk," siger Anders Bæk Hjermitslev og tilføjer, at VARETIT-projektet har fokuseret på at producere pulver i en lille skala, og at en større produktion måske vil give andre resultater.

Mens genbrugspulveret kan benyttes til en bred vifte af applikationer, er kvaliteten dog ikke lige så høj som traditionelt fremstillet titaniumspulver.

"Vi vidste, at vi ikke ville kunne bruge det i medicinske applikationer eller flykomponenter, men den kvalitet, som vi kan printe i med genbrugspulveret, har vist sig at være tilstrækkelig til at imødekomme behovet for mange applikationer," siger Anders Bæk Hjermitslev, og fortsætter:

"Vi har vist, at konceptet virker. Nu skal vi se på, hvordan vi kan gøre det til et produkt, man accepterer i industrien".

Det indebærer blandt andet opskalering af pulverproduktionen fra 2 til over 100 kilogram.

"Derudover skal selve pulverkvaliteten og 3D-metalprintprocessen optimeres yderligere, før industrien for alvor vil tage det nye genbrugspulver til sig. Og selv om der fortsat er potentiale for forbedringer, har VARETIT-projektet med sine lovende resultater vist vejen mod en mere bæredygtig metalproduktion".

"Vi er begejstrede for resultaterne og vil nu forsøge at sammensætte et nyt konsortium for at søge støtte til et opfølgende projekt. Dette skal bringe genbrugspulveret tættere på at blive en integreret del af mainstreamproduktionen," siger Anders Bæk Hjermitslev.

VARETIT-projektet blev gennemført i perioden 1. juni 2021 til 30. november 2023. Projektet var et samarbejde mellem Teknologisk Institut, Euler3D, Bühler-Meincke, Ionics, CRM Group, Revatech og Granutools.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 

 

 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik