Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Klingelnberg til Randers Tandhjulsfabrik

  • Randers Tandhjulsfabrik udvider maskinparken med en Klingelnberg Viper 500 W.

16. december 2021, kl. 16:26 

I starten af 2022 får Randers Tandhjulsfabrik deres Klingelnberg Viper 500 W, der styrker slibekapaciteten og samtidig er forberedt  for automatisering, og er State-of-the-Art inden for flankeslibning.


Maskinparken er under opgradering hos Randers Tandhjulsfabrik A/S, og på flere fronter sker der ændringer i løbet af 2022.

Den første investering, som kommer på plads i produktionen er på tandhjulsslibesiden, hvor maskinparken styrkes med en Klingelnberg Viper 500 W.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Klingelnberg Viper 500 W er med mulighed for både ud- og indvendig slibning af tandhjulstænder.

Maskinen leveres også forberedt for automation så den kan køre ubemandet og kan køre både Generating Grinding og almindelig Profile Grinding. Det venter direktør Lau Akstrup Jensen vil bringe Randers Tandhjulsfabrik helt til tops af superligaen når det kommer til produktion af højpræcisionstandhjul i klasse 2 og 3.

Dertil kommer, at virksomheden, inden for slibning af tænder op til diameter 500 millimeter i diameter, kan optimere fremstillingen op til mellem 70 og 80 procent i forhold til det nuværende setup, fremhæver Lau Akstrup Jensen.

Maskinen leveres direkte fra det tyske værk til marts.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik