Teknovation Logo



  • Cookies politik
  • English
 

EcoVadis Sustainability Award til Arburg

  • Med stolthed vises her EcoVadis Gold Medal frem af Arburgs Stainability Manager Samira Uharek og salgsdirektør Gerhard Böhm.

14. september 2023, kl. 15:52 

EcoVadis har hædret familieejede tyske Arburg med en Gold Medal, som viser at plastsprøjtemaskinproducenten er i top fem procent inden for bæredygtige industrivirksomheder.


Der er i 100 året for selskabets opstart tilfaldet Arburg, med hovedsæde i sydtyske Lossburg, en EcoVadis Gold Medal.

Den er givet for producentens 73 point inden for bæredygtighed, og dermed en placering i verdens top fem procent når det gælder bæredygtige industrivirksomheder, meddeler Arburgs Stainability Manager Samira Uharek og salgsdirektør Gerhard Böhm.

EcoVadis fremhæver evnen til at levere globalt, med en ensartet platform, og bæredygtighedskrav også til hele værdikæden i form af OEM-leverandører til Arburg.

Hertil fremhæves virksomhedens vilje og evne til at efterleve menneskerettigheder, herunder organisering af arbejdskraft, sideløbende med en høj etik omkring bæredygtighed og energieffektivitet i produktionen, såvel som i de færdige plastsprøjtestøbemaskiner, fremhæver EcoVadis.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik