www.teknovation.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger og statistik. Se vores cookies-politik >>
22. marts 2025, kl. 10:28
Nr. 3 - 2025 Indehaver Lasse Gadensgaard driver Nordturn Maskinfabrik, hvor der bliver uddelegeret stort ansvar til lærlingene. Han ser gerne, at uddannelsen som industritekniker generelt får noget mere opmærksomhed og er klar med et ”festligt trafikalt” tiltag i forbindelse med svendeprøverne fra Tech College i Aalborg.
Med 15 års erfaring som virksomhedsleder er Lasse Gadensgaard blevet klogere på, hvordan man skaber trivsel på arbejdspladsen; Nordturn Maskinfabrik ved Dronninglund, et godt stykke oppe i Nordjylland. Alene den geografiske placering betyder, hvor
Lønningslisten tæller 25 medarbejdere – heraf tre industriteknikerlærlinge – som primært arbejder med CBC-fræsning og -drejning.
”Vi viser lærlingene tillid og giver dem ansvar, så de engagerer sig i arbejdet og uddannelsen. De står ved milliondyre maskiner og skal selv prøve at finde ud af, hvordan ordrerne skal udføres på maskinen,” fortæller Lasse Gadensgaard i Teknovation 3/2025.
Annonce - artiklen fortsætter under banneret
Til sammenligning var der tidligere en decideret lærlingemaskine – en gammel drejebænk – som de kunne øve sig på.
”Jeg har flyttet mig meget med hensyn til, hvordan vi skal oplære vores lærlinge. Tidligere kunne jeg godt finde på at bryde ind, hvis lærlingen lavede en fejl eller ikke kunne finde ud af tingene, så tog jeg over og færdiggjorde opgaven. Det var det nemmeste. I dag ved jeg, at jeg skal give lærlingen tid og plads, så han selv kan finde ud af at løse problemet,” erfarer Lasse Gadensgaard.
”Ved at uddelegere ansvar får de nogle succeser og bliver hurtigere selvkørende. Det er vigtigt for den kultur, vi har på arbejdspladsen, hvor alle skal være selvkørende,” tilføjer han.
Se hele den spændende artiklel i online-versionen her