Teknovation Logo






www.teknovation.dk > Spåntagende metalbearbejdning
  • Cookies politik
  • English
 

Primo-innovationscenter officielt indviet

  • Primos innovationscenter blev indviet d. 7. september. På billedet ses fra venstre: Direktør, Primo Danmark A/S, Taj Bernth, bestyrelsesformand, Inter Primo, Fleming Grunnet, Group CEO, Primo, Claus Tønnesen, og direktør i Plastindustrien, Thomas Drustrup.

13. september 2023, kl. 18:18 

Den danske plastprofilspecialist Primo har nu officielt åbnet virksomhednes teknologi- og innovationscenter i Tistrup nord for Varde.


Primo Teknologicenter skal fremadrettet fungere som en samlende enhed og koordinere og udbygge virksomhedens test- og udviklingsaktiviteter, som er bredt ud over otte forskellige lande.

Nærmere bestemt skal det fungere som koncernens centrum for materialeudvikling, bæredygtighed og produktionsteknologier inden for eksempelvis ekstrudering, digitalisering og automatisering.

Annonce - artiklen fortsætter under banneret


Det vil være udstyret med specialiserede produktionslinjer, der er dedikeret til udvikling og test og råder også over egen in-house værktøjsafdeling, der er blevet kraftigt opgraderet og automatiseret i forbindelse med etablering af centret.

Dette inkluderer således en række CNC-bearbejdningscentre med robotautomation.

Etablering af teknologi- og innovationscentret kom på tegnebrættet tilbage i 2022, da Primo Danmark udvidede med 13.000 kvadratmeter i forbindelse med købet af nabobygningerne fra Epsotech Denmark A/S.

Med opkøbet har Primo Lister, der er en enhed under Primo Danmark, fået plads til at udvide produktionen, og afdelingen er flyttet i nye lokaler, hvor det har været muligt at samle administration, produktion og lager under ét tag.

Med hovedsæde i København har Primo-koncernen salgs- og produktionsaktiviteter på 11 lokationer i Europa og Kina. Koncernen har i dag 980 medarbejdere og en omsætning på det, dersvarer til cirka 1,5 milliarder kroner (2022).

Virksomheden er stiftet og ejet af Grunnet-familien og har siden starten i 1959 specialiseret sig i at designe og producere kundespecifikke profilløsninger i plast.

Primo Danmark er det ældste selskab i koncernen og beskæftiger cirka 185 medarbejdere.


  • Del denne artikel på Facebook
  • Del denne artikel på Twitter
  • Del denne artikel på LinkedIn

 



 
 
 
 
 
Teknovation
 
 
Teknovation ApS
Sydvestvej 110, 1
2600 Glostrup
T. 46139000
M. info@teknovation.dk
CVR Nr. 28680392

 
Copyright © Teknovation ApS
All Rights Reserved.
CMS: Scalar Media

Persondata- og cookiepolitik